Aile terapisi nedir ? Aile terapisi nasıl yapılır ? Aile terapisine hangi durumlarda başvurmak gerekir ?


165
aile terapisi

Aile terapisi nedir ? Aile terapisi nasıl yapılır ? Aile terapisine hangi durumlarda başvurmak gerekir ? Bu üç soru üzerine yoğunlaşacağımız bu yazımızı beğeneceğinizden hiç şüphemiz yok..

Anne baba ve çocuklar ailenin yapı taşlarıdır. Peki bu üç dinamik arasında sorun olursa Aile dağılabilir mi ? Gerçekten bu konuda o kadar çok soru geliyor ve çevremizde o kadar çok sorun yaşayan insan var ki, bu konuya değinmeden geçemeyeceğim. Aile terapisi ailenin içerisindeki bireyler anne-baba ve çocuklar arasındaki iletişimin sorunlu olduğu durumlara gerçekten çok işe yarıyor.  Aile arasındaki iletişimin azalması durumunda üyeler birbirinden uzaklaşmaya ve birbirine yabancılaşmaya başlar. Bunun sonucunda istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. İleriki süreçlerde ailenin parçalanıp dağılması söz konusu olabilir. Bu yüzden aile terapisi gerçekten de çok önemlidir. Ve bazı durumlarda uygulanmalıdır.

Aile Terapisine Hangi Durumlarda Başvurmak Gerekir?

 • Aile içindeki anlaşmazlıkların arttığı ve iletişimin azaldığı durumlarda
 • Çocukların eğitimlerinde, sosyal çevresinde yaşadıkları problemler yaşanması durumunda
 • Aile üyelerinden birinin uyuşturucu madde bağımlılığı yaşadığı bağımlılık problemlerinde
 • Aile fertlerinde bir psikolojik sorun göründüğünde veya hissedildiğinde
 • Alkole karşı olan bağımlılık durumunda
 • Ebeveynlerin yaşlılık çağında
 • Kaza veya tramvatik bir durum yaşandığında
 • Göç sonrasında oluşan kültürel şoklara ve farklılıklara rastlanıldığında
 • Aile içi yeni bir büyük değişiklik yaşandığında (Ayrılmak, yeni çocuk, yeni evlilik durumlarında)
 • Boşanma süreci yaşayan anne babanın olması durumunda
 • Evlat edinme süreci öncesi ve sonrasında

İşte yukarıdaki durumlarda gerçekten de aile terapisine başvurmak önemli bir rol oynuyor. Ailenin dağılmaması ve işlerin daha da kötüye gitmemesi için Aile Terapisi kesinlikle izlenmesi gereken bir yoldur.

Aile Terapisinin Amaçları Nelerdir?

Aile olmak birlikte yaşamak ve paylaşılan şeylerin sorumluluğunu yaşayabilmekle mümkün olabilir.  Aile bağlarının sağlamlaşması, iyi ve kötü günde bir arada olan bir ailenin varlığı .. Aile bireyleri arasında gerçek bir işbirliği ile sorunların üzerine gitme durumu.. Sorunların tek kişiye yüklenmemesi ve birlikte paylaşabilmek amaçlı durumlarda aile terapisi kesinlikle esas alınmalı ve br uzmana danışılmalıdır.

Aile Terapisi Nerelerde Uygulanır?

Aile terapisi öncelikle bireysel terapiden biraz daha farklı olarak kalabalık bir ailenin ihtiyacına göre şekillenen bir terapi sistemidir. Ruh sağlığı uzmanının kendi ofisinde tüm ailenin bir arada olabileceği ortam yaratılırsa yapılabilir. Bunun dışında psikoterapi için oluşturulmuş özel merkezler ve odalarda yapılabilir. Ülkemizde de aile psikolojisi danışmanlık merkezleri adı altında açılmış bir çok aile terapisi merkezi bulunmaktadır.

Bir sonraki yazımızda Aile terapisi nasıl uygulanır ? Aile terapisinde avantajlar ve dezavantajlar nelerdir ? sorularına yanıt arayacağız. Sizde gerekli bağlantılara tıklayarak bu yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

 


admin

0 Yorum