Mutlu evlilik nedir ? Evlilik terapisi hangi durumlarda önemli bir çıkış noktası olabilir ?


154
evlilik-aile-danısmanlıgı

Mutlu evlilik nedir ? Evlilik terapisi hangi durumlarda önemli bir çıkış noktası olabilir. Bu yazımızda bu olguyu inceleyeceğiz. Mutlu evliliğin kısaca hepimizin kafasında yer ettiği şekildeki tanımı ; faturaların günü gününe ödendiği, evdeki bireylerin, çocukların ihtiyaçlarının karşılandığı ve sorumlulukların yerine getirilmesi gibi dar bir anlamda tanımlanamaz. Yani bunlar da önemlidir ancak daha geniş anlamlı bir tanımlamayı hak ediyor “mutlu evlilik nasıl olur  ?” sorusu. İyi bir evlilik, aile içerisinde tüm bireylerin mutlu olduğu, kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan bir evliliktir. Mutlu bir evlilik için en önemli kavramlardan biri hoşgörü olgusudur. Her yapılan hatanın ardına düşülmez. Yani her hatanın sebepleri ve hatayı yapan kişi üzerinde baskı kurmak doğru değildir. Şakalaşmalar ve espriler olabilir elbet. Ama tabii ki de her şeyin bir sınırı vardır. Tabii bu şakalar yapılırken altında bir şeyler de aranmaz. Uzmanlar bir çok kişi üzerinde yaptıkları çalışmalarla bilişsel bir terapinin çok doğru olacağını ve bu yüzden de herhangi bir durumda iyi bir evlilik terapisti‘ne başvurmak gerektiğini açıklıyorlar.

İlişkiler her zaman bizim istediğimiz gibi gitmeyebilir. Bunun sebebi iki bireyinde farklı bir karakterinin olmasıdır. Eğer bu durumun içerisine bir de sosyo-kültürel farklar da eklenirse durum biraz daha kafa karıştırıcı olabiliyor.  Çözümsüzlük olgusu yavaş yavaş hayatınıza girmeye başlıyorsa bu noktada iyi bir ilişki terapisi‘ne ihtiyacınız var demektir. İlişki terapisi’nde en önemli nokta hataların fark edilmesini sağlamaktır. Bu sayede kişiler kendi kişisel hatalarını da anlamış olurlar. Evlilik terapisi yada İletişim terapisi diye adlandırılan yöntemlerle ilişki hiç olmadığı kadar iyi ve güzel bir noktaya gelebilir.

Önerimiz şu siteyi ziyaret etmeniz. Sitede evlilik terapisine ait bir çok yazı bulunuyor. http://evlilikterapisti.gen.tr/


admin

0 Yorum