Aile Danışmanlığı Hakkında


89
Aile Danışmanlığı Hakkında 1

Hayatta hiçbir şey kusursuz değil. Bizim istediğimiz gibi de gitmeyebiliyor. Kimi zaman insanlar mutlu mesut sonsuza dek yaşamak için çıktıkları aile düzeninde kimi zaman hiç ummadıkları sorunlar ve beklenmedik durumlar ortaya çıkabiliyor. Kimi zaman büyük aşklar aile olmaya yetmiyor. Geçen yıllar içinde aile içinde daha önceden hiç öngörülemeyen sorunlar ortaya çıkabiliyor. İşte bir çok nedenden ötürü aile danışmanlığı kavramı insanların yaşamına giriyor.

Bilmeyenler açısından nedir bu aile danışmanlığı sorusunun yanıtı şu biçimde verilebilir. Kişiler eğer evliliklerini yürütemediklerini düşünüyor ise o zaman boşanmak için mahkemeye başvururlar. Bu başvuru sonrasında da aile mahkemeleri ailelerin birlik ve beraberliğini korumak için aile danışmanlığı yapan firmalara yönlendirir.

Ülkemizde yeni çıkan yasalar gereği boşanma kararı verilmeden önce mutlaka aile danışmanlığından yararlanılması gerekiyor. Nitekim ülkemizin birçok yerinde bu alanda çalışan firmalar var. Bu firmalarda da bu alanda eğitim almış ilgili belgelere sahip olan kişiler ailelere boşanma öncesi gerekli desteği veriyor.Burada, bu aşamada asıl amaç boşanmanın engellenmesi. Her iki taraf ile de konuşarak neden boşanmak istediklerini, bu aşamaya gelene dek yaşanan süreci konuşuyorlar ve terapi, psikolojik destek vb. destekler ile evliliğin kurtulmasına olanak veriyorlar. Ama eğer olmaz ise elbette boşanma gerçekliyor.

Eğer boşanma gerçekleşmiş ise ve ailede çocuklar var ise çocukların süreçten en az etkilenmesi için gerek ailelere, gerek çocuklara danışmanlık hizmeti veriyorlar. Sonuçta boşanma sürecinde çocukların en az mağdur olacağı şekilde sürecin geçmesine olanak sağlıyorlar. Zira boşanma döneminde çocuk hangi yaşta olursa olsun ciddi anlamda etkilenebiliyor.

Lakin aile danışmanlığı kapsamında verilen tek hizmet bu değil. Bu yanında çağın en büyük sorunlarından bir tanesi olan madde bağımlılığı konusunda da madde bağımlısı olan bireylere ve ailelerine destek veriyorlar. Burada süreç iki türlü işliyor. Öncelikle madde bağımlısı olan genci madde bağımlılığından kurtarmaya çalışır iken madde bağımlısı olan bireyin aileye de sürece nasıl yaklaşması gerektiği öğretiliyor.

Ailelere verilen tüm bu destekler dışında resmi kurumlara da izlenebilirlik açısından gerekli raporları istenmesi durumunda sunulmak üzere hazırlıyorlar. https://www.biraile.com


admin

0 Yorum