Çocuklarda Hiperaktiviteye Dikkat!


92
Çocuklarda Hiperaktiviteye Dikkat! 1

Çocukluk insanın yaşamının en önemli dönemidir. Kişilik gelişimi akran ilişkileri, çevreyle uyum ve okul peformansı gibi süreçler bu dönemde önemli yer kaplar. Çocuk psikolojisinde ortaya çıkan bazı sorunlar çocukların gelişimlerini olumsuz etkileyebileceği gibi çevreyle ilişkilerini de olumsuz etkiler

Çocukluk döneminde kendisi gösteren durumlardan birisi de dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, yani DEHB’tir. Dehb tanısında öne çıkan en önemli semptom hiperaktivitedir. Bu durumda çocuk aşırı hareketlidir, kısa sürede hemen sıkılır, derslerde sınıfta dolaşabilir, evde bir yerlere tırmanıyor olabilir. Hiperaktivite dışında dikkat ile ilgili sorunlar da bu süreçte ortaya çıkar, çocuklar herhangi bir şeye karşı dikkatlerini uzun süre veremezler.

Dehb sürecinde hiperaktivite ve dikkat belirtileri dışında, sıklıkla empati yoksunluğu ve dürtüsellik gözlemlenir, çocuklar başkalarına hoşlanmayacağı şakalar yaparlar, diğerlerinin ne hissettiğini pek önemsemezler ve istedikleri şeyi hemen yapmak için herşeyi yapabilirler. Kendilerine bir sınır konulduğunda öfke patlamaları yaşayabilir, diğerlerine fiziksel şiddet göstermeye çalışabilirler.

Dehb yaşayan çocukların okul performansı genellikle kötü olur, derslerde sıkılırlar, 45 dakika sınıfta oturarak beklemek onlar için çok zordur. Bu hareketlilik beden derslerinde avantaj sağlamaz, çünkü sıra bekleme, diğerlerinin haklarını gözetme konusunda zorluk yaşadıkları için arkadaş ilişkilerinde de sorunlar yaşanır.

Dehb yaşayan çocuklarla ilgili merak edilen ve sorulan konulardan birisi de zeka seviylerinin diğerlerinden yüksek olup olmadığıdır. Zeka kavramı hareketlilikle doğru orantılı bir kavram olmadığından her hareketli çocuğun yüksek zekalı olduğunu söylemek doğru olmaz. Zeka ile ilgili destekleyici farklı bulgular varsa zeka testleri uygulanarak zeka düzeyleri ile ilgili sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Bir çocuğun dehb olup olmadığı ancak bir uzman tarafından belirlenir, her hareketli çocuk dehb değildir ancak mutlaka uzmanlarca değerlendirilmelidir. Çocuk psikologlarından bu konuda destek almak bazı önemli sorunlar büyümeden önlemeyi sağlayabilir. Uzman seçerken Çocuklarla yapılan çalışmalarda oyun terapisi, bilişsel davranışçı terapiler gibi etkinliği kanıtlanmış yöntemler kullanan merkezler tercih etmek başarı oranını artırabilir. İzmir’de çocuk psikologlarının birçoğu bu yöntemleri kullanmaktadır. Seçeceğiniz uzmanın özgeçmişlerini inceleyerek çalıştıkları yöntemlerle ilgili bilgiler edinebilirsiniz.


admin

0 Yorum