EMDR Nedir? EMDR Terapisi Kavramını Sizler İçin Detaylı Bir Şekilde Anlattık.


141

EMDR Nedir? EMDR Terapisi Kavramını Sizler İçin Detaylı Bir Şekilde Anlattık.

EMDR kavramı ani İngilizcesi ile, “Eye Movement Desensitization and Reprocessing” kelime grubunun baş harfleri alınarak oluşturulan bir kavram ve terapi yöntemi olarak tıp literatürüne geçmiştir. EMDR terapisi dilimize “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden işleme” olarak çevrilmiştir.

EMDR terapisi aslında insanların kötü bir olay karşısında, aşırı tepkisel olması ve bu travmatik olayı sağlıklı olarak atlatamamasının verdiği sıkıntılardan kurtulmak üzere düşünülmüş bir sistemdir. İşte bu etkisinden kurtulamadığımız, rahatsız edici olaylar, anılar ve huzursuz durumları anlamlandırmaya çalışan ve bu anlamların etkisinden kurtulmayı sağlayan, kişiyi travmatik anılarından özgürleştirmeyi amaçlayan bir yöntem olarak ortaya çıkmıştır.

EMDR aslında çıkışı itibariyle bir psikoterapi çeşididir. Bu psikoterapi yöntemi, sürekli aklımızda takılı kalan, bizi etkileyen olayları sağlıklı bir şekilde işleme imkanı sağlar. Kötü bir durum veya olayı, EMDR yöntemi ile yeniden işleyip, anı ve düşünceleri, beynin sağlıklı şekilde düzenlemesine imkan verme durumu olarak da tanımlayabiliriz.

Danışanların rahatsızlığının altında yatan gerçeği bulmak için oluşturulan profesyonel terapi yöntemleri sayesinde, olumsuz, kişiyi kötü etkileyen depolanmış anıları, uyumsal yani adaptif bir yöntem ile yeniden işleme durumu mevcuttur. Zaten bu psikoterapi yönteminin en önemli özelliği de budur.   Bu anıları ve düşünceleri yeniden işleme imkanına sahip olan bu sistem sayesinde yanlış inanışlar ve uyumsuz davranışlar tozlu raflardan çıkarılır ve yeniden işlenir. Bu sıralı ilerlemeler sayesinde kişi daha uyumlu bir çözüme kavuşur.

EMDR terapisinde tedavi nasıl olur?

EMDR bir hipnoz olarak karşımıza çıkan bir yöntem olmamıştır. Terapi boyunca hastanın uyanık ve bilinçli olması hedeflenmektedir. İşte bu noktada hedef ve anılara ulaşırken  danışman tarafından danışanına çeşitli uyaranlar verilir. Bu uyaranlar göz hareketleri, iki kulaktan sesli uyaran verme veya iki yönlü dokunsal uyaranlar verme durumu olarak açıklanabilir. Bu uyarılarla birlikte eş zamanlı olarak, travmatik anılara ait işlevsiz düşünceler duygular görüntüler ve bedensel belirtilere odaklanılır. Böylece sağlıklı işleme gerçekleşmeye başlar. Zihinde sıkışıp kalan işlevsiz travmatik olaylar sağlıklı şekilde işlendikten sonra kişinin sahip olmak istediği olumlu düşünceler üzerine çalışılır. Devamında da güncel ve gelecekteki stres uyaranlarına karşı kişinin güçlenmesi hedeflenir.

EMDR Terapisinde en iyi sonucu elde edebilmek için, gidilecek terapistin iyi bir  eğitim alması ve en önemlisi de klinik psikologluk hakkında bilgi sahibi olmasına bağlıdır. Yani danışman  iyi bir klinisyen olmalıdır. EMDR tedavisi için lütfen https://www.erdempsikiyatri.com/emdr-yetiskin-ve-cocuk adresini tıklayınız. Eğer başarıya ulaşmak hedefleniyorsa bu durumlar olmazsa olmaz temel kriterler içerisinde yer alıyor. Biz de Erdem Ankara Psikiyatri Kliniğini uzman psikolog kadrosuyla sizlere tavsiye ediyoruz. Konusunda deneyimli, eğitimli doktorlar ve psikologlar sayesinde sizler de bu tür sorunlarınızdan kurtulabilir ve yaşanılası bu güzel dünyayı en iyi şekilde yaşama fırsatına sahip olursunuz. Keyifli ve sağlıklı günler dileriz.


admin

0 Yorum