Psikoloji Nedir ? Sağlıklı İletişim nasıl kurulur ?


114
PSİKOLOJİ NEDİR

Psikoloji nedir ? Psikoloji insanların ve hayvanların davranışlarını ve bu davranışların onlarda ve çevrelerinde oluşturdukları psikolojik, sosyal ve biyolojik  süreçleri inceleyen bir bilimdir. Psikoloji de temel olan insandır.

Temel olarak insanı alan psikolojinin bazı alt dallarından bahsetmek istiyorum.

  • Eğitim Psikolojisi
  • Aile psikolojisi
  • kişilik psikolojisi
  • psikometri
  • bağımlılık davranışı psikolojisi
  • sağlık psikolojisi
  • gelişim psikolojisi

Bu liste daha çok uzuyor. Ancak herşeyi inceleyen gerçek bir bilimden bahsediyoruz psikoloji dediğimizde.. Bu alanda aklınıza gelen sorularınız, problemleriniz için sitemizin forum bölümünü kullanabilirsiniz. Sizin yazdığınız sorulara titizlikle cevap verilecektir.

Her birimiz doğduğumuz andan itibaren çevremizdeki her şeyle biriletişime geçeriz.  Öyle ki insanlarla hiç ilişkisi bulunmayan bir birey düşünülemez.  Peki neden kendimizle ve dışarıdaki insanlarla bağ kurmak zorundayız.

 

Çünkü insan kendi başına yaşaması için yaratılan bir varlık değildir. Yalnız olmak insanların gen kodunda yoktur. İnsan doğduğu andan itibaren çevresiyle ve insanlarla etkileşime geçer demiştik.  Ve bu bağlar duygusal olur.  İşte bu duygusal bağlar sayesinde içinde bulunduğumuz dünyaya karşı güven duygumuz artar.

Psikolojik iyilik hali bütün ilişkilerimizi ve davranışlarımızı etkiler. Bireyin kendisiyle ve çevresiyle ilişki kurması, bu süreç zamanında ortaya çıkabilecek sorunlar gerçekten de kolay olmamakla beraber psikolojik ve ruh sağlığımızın iyi olmasına çok bağlıdır.

Tüm ilişkilerimizin dinamiği bizim elimizde olamaz.

Tabii kide olamaz. İnsan bireysel olarak kendi dünyasını kontrol edebilir. Yani kendi düşüncelerini ve hareketlerini kontrol edebilen insan karşısındaki bireyin hareketlerini ve düşüncelerini kontrol edemez tam anlamıyla. O yüzden sağlıklı bir ilişki kurulmalıdır bireyler arasında. Ve bunun temelinde de güven olmalıdır.

 

Bu yazımızda sağlıklı İlişkiler kategorisinde Üniversite yaşamını ele alacağız.

 

Üniversite demek sadece ders çalışmak değildir. Üniversitenin en güzel yanı da insanın tanıdığı farklı arkadaşlıkların olmasıdır. İlk başta tabiik de evinizin dışında en çok güvendiğiniz insanların yanında olmadığınız zaman kolay olmayacaktır insanlarla tanışmak.

Korkmaya gerek yok, herkes aynı şeyleri düşünüyor.

 

Siz tanışmaktan korkuyorsunuz ancak insanlar da bundan korkuyor olamaz mı ? Sizin çekingenlik durumunuz karşı tarafta olumsuz bir algı yaratabilir.

Üniversitede tanıdığınız ve tanıyacağınız tyüm arkadaşlarınızla birlikte iyi ve kötü günleri birlikte yaşayıp adeta birlikte ağlayıp birlikte güleceksiniz. J Bu kişiler belkide sizin hayatınızın en anlamlı insanları olacak. Hayat boyu bir ömür boyu dostluğunuz olacak bu kişilerle.

 

Bu yazımızda Psikoloji ve sağlıklı yakın ilişkilere değindik. Bir sonraki yazımızda Ev/ Oda arkadaşığı, romatik arkadaşlıklardan bahsedeceğiz. Yeni yazımızda görüşünceye dek herkese mutluluklar..

 

 


admin

0 Yorum