Ali’nin Özgüveni Neden Gelişemedi ?


95
bilinçaltı

Özgüven, kişinin diğer insanlarla olan deneyimleri ve aktiviteleri sonucunda oluşturduğu kendi imajının yansıması olarak gelişir. Kişinin çocukluk dönemi boyunca yaşadığı deneyimler özgüvenin şekillenmesinde en önemli paya sahiptir. Büyüme sırasında elde edilen başarılar, başarısızlıklar ve ailenin, öğretmenlerin, ekip arkadaşlarının ve önem verilen etraftaki tüm kişilerin kişiye davranış şekli özgüveni şekillendirir.

Ali'nin Özgüveni Neden Gelişemedi ? 10

Özgüven hayatınızı gerçekten çok etkiler. İş hayatınızı, okul hayatınızı, aşk hayatınızı ve dahasını.. Şimdi bir hikaye üzerinden özgüveni açalım. Özgüven nasıl oluşur ? Özgüven çocukluktan itibaren oluşan ve gelişen bir duygudur. Eğer çocuğunuza doğru şekilde davranmazsanız özgüveni düşük birisi olabilir. 

Düşük kendine güvenin sonuçları:
•          Kendine güvenin az olması kişi üzerinde yıkıcı bir tahribat yaratabilir. Bunlar:
•          Endişe, stres ve yalnızlık oluşturması.
•          Romantik ilişkilerde ve arkadaşlıklarda problemler yaratması.
•          Akademik ve iş performansını ciddi şekilde sekteye uğratması.
Ali heyecanlı bir çocuktu. Doğumu zor olmuştu. Çocukluğunda sürekli olarak susturulmuştu. Konuşmak, kendini ifade etmek istediği yerlerde  ifade ettirilmedi. Bir konuda fikri vardı ve söylemek istiyordu. Ama ebeveynleri herşeyi daha iyi biliyorlardı. Onun sözlerine çok önem göstermek gerekmiyordu.  Çok meraklıydı. Herşeyi sorardı. Onu çok sevdikleri halde kıran, doğru gelişmini engelleyen ebeveynleri vardı. Özgüveni oluşmamıştı. Yada çok az oluşmuştu.  Kendini farklı alanlarda göstermeye çalıştı. Yazdı, çizdi ama hiçbirisinde kendine tam anlamıyla güvenmediği için başarılı olamadı. Ana sınıfı, ilkokul derken lise sınavları gelip çatmıştı. O da o zamanlarda en iyi bildiği şeyi yapıyor müzikle ilgileniyordu.  Dinlediği müzikler hep çok depresifti. Çünkü hayatı değresifti. Güvenmiyoru kendine çünkü temizlik takıntısı olan despot tavırlar gösteren bir baba, arada kalan bir anne ile büyümek kolay değildi. Çoğu zaman dinlenilmedi o da herkesin o şekilde olacağını düşünüyordu.  
Sınavı kazanamadı. Sınav kağıdında normal bir anadolu lisesine gidemiyordu. Anca normal bir liseye girebilirdi. Sınavı kazanamadı diye sonuçlar geldikten sonra babası dedi ki
“Evet, Ali , gördüğün gibi sınavı kazanamadın. Başarısız oldun. Ben çalışıyorum ama baksana sana senden bir şey olmaz. Haydi yürü tamirhaneye.. Ve onu tamirhaneye götürdüğünde  arabadan atarcasına savurdu. Ve tamirhane sahibine 
“Bundan bir şey olmaz al bunu ne yaparsan yap eti senin kemiği benim ….”  gibi kendince anlamları olan bir şeyler söyledi.
Sözde ona hayatı öğretiyordu. Hayat kötüymüş, o da yaşamlıymış ezilmeliymiş çünkü. Tamirhanedeki adam da garip bir adamdı. Bir öğle yemeğinde yere tükürdü ve bu tükürük kuruyana kadar yemeğe git gel dedi.  Böyle durumlar yaşayan Ali kendine güvenemiyordu. Çünkü ona güvenen bir ailesi, patronu, babası, anası yoktu. O tek başınaydı. 
Yukarıdaki kısa hikayede bir özgüven eksikliği durumun ele aldık. Nedenlerini araştırdık ? Neden kendine güvenmiyor ? Çünkü ona güvenen aile bireyleri yoktu. Çünkü o hep susturulmuştu. Hiç bir zaman kendi kararlarını söylemesine izin verilmiyordu.  Özgüveni nasıl gelişsinki ?

admin

0 Yorum