Kendi Evladınıza Hayatı Nasıl Öğretmelisiniz ? Bölüm 1


119
bilinçaltı

Hayatı öğrenmek hepimiz için önemli bir nokta. Bilemediğimiz takdirde bazı şeylerle karşı karşıya kalıyoruz. Bunlar kötü şeyler.  Hayat hepimizin de bildiği üzere gerçekten zor. Karşısındaki durmak, onunla savaşmak zor. O yüzden onunla yaşamayı öğrenmeli insan.

Kendi Evladınıza Hayatı Nasıl Öğretmelisiniz ? Bölüm 1 10

Bu yazımızda sizlere kendi evladınızı daha iyi nasıl yetiştirebilirsiniz konusuyla alakalı bazı ipuçları ve deneyimlerinden elde edilen izlenimleri paylaşacağım.

“Hayatı öğrensin. EZİLSİN, hayat zor, insanlar kötü. Kötü davranışları görmeli, hakkı yenmeli, yeri geldiğinde aşağılanmalı” Bu tip düşünen insanların olduğunu biliyor muydunuz ? Düşünebiliyor musunuz bunu istemeden de olsa kendi evladına yapan insanlar var.

Onu yapan siz olmayın hele de bir babasanız. Annenin lafları çoğu zaman o kadarda incitmiyor insanı. Ama konu baba olunca , yapılan her hareket çok daha farklı algılanabiliyor. İnsanlar birbirlerini kırıyor.  Ben kendimce baktığım zaman gördüğüm “despot” tavırlarla emin olun hiçbir şey elde edemezsiniz. Üstüne üstlük kazandığınız kazanımlarıda bir çırpıda silip atarsınız. Bir insana bir şey öğretmek onu döverek, söverek, laf ederek, kırarak kısacası onun özgürlüğüne kast ederek olmaz.Kendi düşüncenize yaptırmazsınız insanlara istemedikten sonra. İşte bütün diktatörler de bunu yaşamışlardır. Bir şekilde kendi doğru bildiğiniz yanlışlarınızı çocuğunuza empoze etmek hiç de akıllıca değil.

Şimdi farklı seneryolar oluşturarak bu olayları derinlemesine inceleyelim..

Oğul matematik sınavından düşük almış. Hiç çalışmıyormuş. Bilgisayarda o online oyunlara sarmış. Adamın g…tü çıkıyor çalışmaktan. Şu hergelenin yaptığına bak hele..

Bu durumda çocuğunuza nasıl davranmalısınız ?

İki senaryo var.  Birincisinden başlayalım.

Baba: Bilgisayar yasak !, telefon yasak, dışarı çıkmak yasak, ders ders ders. Beynine öğret şunu ahmaklık yapma. Bıktım senden, işe yaramaz, geri zekalı, benden nasıl çıktı böyle bir şey anlamıyorum.

Bunları yaşayan çocuklarda özgüven yerle bir olur. Özgüven yerle bir olursa neler mi olur ? Bunu daha sonraki yazılarımızda ele alacağım. Şuan yapılması gereken yani olması gereken durumu bir de açıklayalım.

Kendi Evladınıza Hayatı Nasıl Öğretmelisiniz ? Bölüm 1 11

Oğlum, sen nasıl görüyorsun son durumları, olayları sınavdaki durumu ? Acaba nelerde eksiğiz ? Kendimizi nasıl geliştirebiliriz ? Ben senin iyi yerlere geleceğini biliyorum. Sen zaten istediği zaman her şeyi yapabilen birisisin. Gördüldüğü üzere sınavda başarısızlık konusunda konuşmak istiyordum. Ne şekilde kendimizi geliştirebiliriz ? Daha iyi yerlere gelebilmek için bunları bir düşünelim.

Onu aşağılayarak sen yapamazsın edemezsin diyerek hiç bir yere varamazsınız. Onunla birlikte neler yapabileceğinize karar verin. Ona o özgüveni verebilirsiniz. Bu hiçte zor değil. Ona kendisine inanmasını sağlayın.

Bu yazıdabir giriş niteliği taşıyor. Daha devamı gelecek. İlerideki konular özgüven oluşumu, sevgi bağı,  kendine güven ve daha bir sürü önemli konuda yazı gelecektir.


admin

0 Yorum