Neden Ve Nasıl Rüya Görürüz ?


90
Neden Ve Nasıl Rüya Görürüz ? 1

“Rüyalarımda kabus görüyorum.” Nasıl rüya görülür ? Neden rüya görülür. Rüya ve REM uykusu nedir ? sorularınızın yanıtlarını bulabileceğiniz bir yazı ile karşınızdayız.

Gece uyurken çok fazla sayıda rüya görürüz. Peki bu rüyaların kaçını hatırlıyoruz ? Rüyalarımızda inanılmaz şeyler görürken bazen bir ölüyü canlandırabiliyor ya da sıra dışı bir şekilde uçabiliyoruz. Cansız nesneler bazen dile geliyor. Ve daha bir çok şey rüyalarda karşımıza geliyor.

Rüya, bilinçdışı yaşantı dalgalanmalarının, hayal gücü zeminine yansımasıdır. H. Amiel

Rüyalarımız Ve REM Uykusu Kavramı

Rüya görmek daha öncede söylediğim gibi sıklıkla yaşadığımız bir şeydir. Bir çok insan gece uykusunda bir yada iki saat farklı şekilde rüyalar görür. Rüyaların bazıları hemen unutulurken bazıları da akılda kalır. Bilim insanlaır bu konuda REM(Rapid Eye Moved, REM) uykusunu araştırmışlar. Bu evreden sonra hemen uyanıldığında, insanların bir çoğu rüyaları tam anlamıyla hatırlayabilmişlerdir. Çünkü REM uykusundan uyanan insan rüyalarını genellikle hatırlar. Ve ayrıntıları ile anlatabilir. Bu durumda insanlar, her zaman olmasada uykuda genellikle herşeyi hatırlamaları,insanların uyku sırasında bilinçli bir şekilde olduklarını işaret eder. Beynimiz uyku esnasında aktiftir.

Neden Ve Nasıl Rüya Görürüz ? 13

Rüyaların Türleri

Rüya (dream) kelimesi sözlük anlamında neşe ve müzik anlamlarına gelir. O sözcüklerden türeyen bir sözcüktür.  Bir çok insan bu akşam illa rüya göreceğini düşünerek uyumaya çalışmaz. 3-8 yaş arasındaki çocuklar genellikle kabus gördüklerinden bahsederler;  3-4 yaşından önceyse kendilerini rüyada pek görmezler.  Bir çok rüya tekrarlanan rüyalardır. Rüya bazen bir kabus olurken bazen de görmeye bayıldıkları bir rüya olabilir. Bazı insanlar rüyalarında aslında geleceği gördüklerini, çeşitli kehanetlere dayandırarak veya kendi rüyasının bir kehanet özelliği taşıdığından bahseder. İnsanların yüzde 75’i rüyalarında deja-vu denilen yani aynı anı daha öncede yaşadıklarını hissederker.

Rüyalar yalnızca rüyayı görenin yaşamı çevresinde anlam taşır.

D. BroadribbRüyalar farklı kültürlerde farklı şekilde ortaya çıkabilir. Ancak farklı kültürlerde de olsa insanların gördüğü ortak rüya olabilir. Uçma rüyası bunların başında gelir.  Çoğumuz rüyalarında aniden çıplak kalmak veya başkasının önünde utanmak gibi şeyler de görür. Yada birisi sizi takip ediyordur. Ve siz izlendiğinizi düşünürsünüz. Bu tarz rüyalar olduğu gibi öğrencilerin genellikle sınav kağıdını boş olarak teslim ettiklerini görmesi de yine aslında bilinçaltından kaynaklanır.

 

 


admin

0 Yorum